פורים בירושלים: לחגוג מחוץ לחומות

ילדים עם תחפושות בנושא "תוצרת הארץ", ליד קולנוע אדיסון בירושלים, 1937. צילום: צבי אורון/ הארכיון הציוני המרכזי
(NZO\638803)

נעלמתי מפה לקצת יותר מחודש. בשבוע השלישי של ינואר שבתי משבוע האופנה לגברים במילאנו תשוש וארבעה ימים לאחר מכן כבר מצאתי את עצמי עם וירוס שהשבית אותי במשך שבועיים במיטה. לא, זה לא היה קורונה, וגם לא שפעת. הרופא בדק ואמר: אתה ויראלי. היה זה ״סך הכל״ וירוס חום גבוה שגמר לי על החיים במשך ששה ימים וששה ימים נוספים כדי להתאושש ממנו. בונוס: מרזים מאוד מהר. ומשנכנס ראש חודש אדר השבוע, מרבין בשמחה. אחרי שצברתי מספיק כוחות בחודש האחרון, פורים הקרב הולך להתיש אותי שוב.

האמת שפורים הראשון שלי בירושלים היה חויה סמי- טראומתית. זה התחיל במסיבה כייפית בדירה של עומר ומאי בדלת ממול, והיתה לי גם תחפושת מרהיבה של חייל בדיל שאספתי מחבר טוב, אבל אז הגענו לבית אליאנס והתור שהשתרך בשעה אחת וחצי לפנות בוקר הוריד את החשק מלרשרש ברעשן. אחרי כמעט 40 דקות של המתנה ואנדרלמוסיה מוחלטת, הצלחנו להכינס רק כדי למצוא את עצמנו עשרים דקות לאחר מכן נשלחים הביתה בחסות משטרת ישראל שסגרה את המסיבה. שנה שעברה כבר נשארתי במיטה עם מחשבות להפציע בחמש בבוקר באפטר של ״המפעל״ אבל הפוך רצה אחרת.

ועדיין, פורים בירושלים זו חוויה מטורפת שכדאי לעלות אליה לרגל. המסיבות הומות אדם, השכונות החרדיות הן עדליאדע אמיתי עם אנשים שאיבדו רסן וילדים מעשנים סיגירות, יש אפטר שווה במפעל שמתחיל בחמש בבוקר (שנה שעברה פגשתי במקרה חברים מתל אביב מתאוששים חצי ישנים ברכב באחת בצהריים באיזה רחוב צידי בעיר) ושלל מסיבות אל תוך הלילה. העיר המשוגעת ממילא הופכת לנחיל מטורף של תחפושות ואנשים שאיבדו את זה עוד לפני שסיימו לקרוא את מגילת אסתר. החגיגות מגיעות לשיאן במסיבת הרחוב השנתית בנחלאות שתיערך ביום רביעי, 11 במרץ, בין השעות 17:00-11:00. אחר כך אפשר ללכת לשתות בירה או ג׳ין טוניק בשוק.

בניגוד לערים אחרות בארץ, בירושלים מציינים את פורים בשלישי בערב (במקום בשני בערב כבשאר ערי הארץ) מאחר וזו עיר עם חומה. כן, עדיין שומרים פה על איזה סוג של מסורת מימי יהושע בן נון. ברשימה לפניכם המסיבות הטובות שיתקיימו באותו ערב (למעט המסיבה עם Âme שתתקיים בחמישי) . מומלץ לרכוש כרטיסים מראש, כי לקראת יום האירוע הם צפויים להיחטף.

  1. תלתליסטים בגראז׳

המסיבה של קבוצת תלתליסטים תתקיים השנה בקומפלקס סודי בין מוסכים. מדובר באחת הקבוצות החזקות בחיי הלילה של ירושלים ומובטח ערב עד דלאידע. על המוזיקה תמצאו, בין היתר, את רד אקסס, ליאן ואורון K.

מחיר: 120-95 שקל

2. Âme במערה

הדי. ג'יי כריסטיאן בייר, חצי מהצמד הגרמני Âme מגיע לנגן סט אינטימי במערה הכי סקסית בירושלים ביום חמישי, ה-12 במרץ. זאת בהחלט סיבה לעלות לירושלים, מאחר ולרוב תמצאו אותו מנגן בחללים גדולים. מי שלא יספיק להגיע יתפוס אותו יום למחרת ברייב פורים המסורתי בכפר הנוקדים. ליאן ועילי שוובל לפני ואחרי.

מחיר: 70-50 שקל

3. להתחפש למצורעים

בית הנסן, בית המצורעים לשעבר בשכונת טלביה, יקיים גם השנה מסיבת פורים גדולה. על העמדה: אביגיל עמנואל, פלר, יואב סבן ואחרים.

מחירים: 100-95 שקל

4. אדם מחפש משמעות

החלל היפה של בית אליאנס הצמוד לשוק מחנה יהודה יחולק ל-4 תחת הקונספט ״אדם מחפש משמעות״ של קבוצת כביש אחד. תוכלו לנסות למצוא אותה בישיבה, באשראם, בקלאב ובהיכל מנורה.

מחיר: 120-95 שקל

5. נשף הרמות בהוסטל

ליין הגייז הירושלמי טיפולי הרמה חוגג את החג הכי צבעוני באברהם הוסטל במרכז העיר עם נשף פורים. שזה אומר ״נשף״ בו תוכלו לצעוד בתנועות ווגינג על המסלול, ולהראות לכולם מי המלכה האמיתית בסביבה. ההרשמה כאן.

מחיר: 100-85 שקל