שעון חורף: האירועים שיחממו אתכם השבוע בעיר

"לא אכפת לי שאת מלוכלכת ופצועה, לא אכפת לי שנישקו אותך אלפי שפתיים״ – מתוך ״ירושלים״, הוידיאו קליפ החדש של המסך הלבן
המסך הלבן, חמישי בהמפעל. דימוי מתוך הוידיאו קליפ החדש לשיר ירושלים
  1. המסך הלבן ב״המפעל״

"לא אכפת לי שאת מלוכלכת ופצועה, לא אכפת לי שנישקו אותך אלפי שפתיים. אני רק רוצה לראות איתך שוב ת׳זריחה, ואת השמש שנופל על כל גופך, ז׳ה טם ירושלים" – מילים אלו פותחות את השיר ״ירושלים״ של המסך הלבן, הרכב האלקטרו-פאנק הנוצץ, שיגיע ביום חמישי הקרוב להופעת האלווין חגיגית ב״המפעל״. אין ספק שהאנרגיה המורכבת של העיר יחד עם זו של המסך הלבן בחלל האינטימי של המפעל, תיצור חוויה בלתי נשכחת.

ז׳ה טם ירושלים! הקליפ החדש של המסך הלבן

הדואו החצי-ירושלמי השיק לאחרונה את אלבומם השני ״סקס, סמים ופלסטין״ במופע סולד אאוט בבארבי, שהיה מפגן ראווה לבן למאמיני הלהקה שקראו בקול ״יחי המסך הלבן״. עכשיו הם מגיעים למופע השקה בירושלים, העיר ששמה מלווה את השיר והוידוא קליפ החדש שלהם, אחד היצירתיים והפוליטיים שנעשו בשנים האחרונות בישראל. הוידיאו קליפ נוצר על ידי 32 אנימטורים, המציגים דימויים מאויירים ולא-מאויירים של מייסדי הלהקה, בני הדודים גילברט ברויד וגבריאל ברויד, על רקע מונומנטים תיירותיים בירושלים וסמליה המפורסמים, כמו תצלום הצנחנים בשיחרור הכותל או פסל המנורה הניצב ליד הכנסת.

מתי? חמישי, 31 באוקטובר בשעה 20:30 (מניח שיתחיל קצת יותר מאוחר)

בווייז: המערבים 3, ירושלים

מחיר: 50 שקל. כרטיסים כאן

2. ״אחות, אחות״

שלט הכניסה לתערוכה "אחות, אחות". פסטיבל מנופים. צילום: איתי יעקב

פסטיבל האמנות ״מנופים״ בירושלים יפתח הערב (שלישי, 18:00) עם התערוכה המרכזית ״אחות, אחות״ (אוצרות: רינת אדלשטיין, לי היא שולוב; נעילה: 27 בדצמבר 2019) שמוצגת בחלל הפעיל של בית החולים הוותיק ״ביקור חולים״, שהוקם במאה ה-19 בצומת הרחובות הנביאים שטראוס. לבית החולים שני בניינים: בניין אחד נטוש שעומד עם שלט נדלנ״י לכל המרבה במחיר לאחר שנרכש ונמכר מחדש על ידי האוליגרך ארקדי גאידמק; ובניין זיו (לשעבר בית החולים הגרמני), שפועל כיום בעיקר כבית חולים ליולדות מהשכונות החרדיות הסמוכות, ומופעל כשלוחה של בית החולים שערי צדק.

עבודות האמנות התלויות בחללי בית החולים הפעיל בחלקו, מאפשרות מפגש מעורב עם חולים ורופאים מצד אחד, ועם חלליו הנטושים של בית החולים מצד שני. בסיור מוקדם בתערוכה סיפרו האוצרות כי הבחירה בחלל בית החולים ולא בחלל מוזיאלי ריק ולבן, מייצר דיאלוג פורה בין העבודות לבין נושא התערוכה, כמו גם תחלואיו של ענף הבריאות בישראל שפחות ופחות רואה את החולה לנגד עיניו. מספיק להציץ הבוקר בעמוד הראשון של ״ידיעות אחרונות״ שכותרתו זועקת ״אנחנו קורסים, החורף לא יחכה שתקום כאן ממשלה״, כדי לאותת כי ״אחות, אחות״ היא לא רק תערוכת אמנות, אלא גם מנוף לשיח אקטואלי על בריאות במדינה חולה.

הבחירה לנטוע את העבודות במסדרונות בית החולים יוצרת מתח מעניין, בין מציאות לאמנות, בין מבקרי בית החולים ועובדי המקום, לאלו שהגיעו לצפות בעבודות האמנות, עד כי לעיתים לא ברור היכן מתחילה העבודה ואם בכלל מדובר במיצב אמנותי או באובייקט שנותר, לדוגמה, ממחלקת הפגים בבית החולים. בין העבודות הבולטות ניתן למצוא את הוידיאו ארט של האמן כרם נאטור, שתיעד בהסתר כוחות הצלה ומגן דוד שהזמין לביתו; המיצב ״יותם״ של האמן גדעון גכטמן שנוצר לזכר בנו שנפטר מסרטן בפברואר 1998. המיצב הוצג במלואו במוזיאון הרצליה לפני 20 שנה והפעם מוצב במחלקת הפגים של בית החולים. עבודות נוספות שכדאי להתעכב עליהן היא המיצב המרהיב של תומר ספיר, עבודות הוידיאו של נלי אגסי והחלל של קבוצת המבחנה, שנראה כמו רחם מבעבע הבולע את הצופה.

בין המשתתפים: נלי אגסי, רעות אסימיני, שרון בלבן, איה בן רון, הדסה גולדויכט, מיכל היימן, יסמין ורדי, חן כהן, מורן לי יקיר, כרם נאטור, רן סלפק, תומר ספיר, גדעון גכטמן, אנדי ארנוביץ, יורי קופר, תנועה ציבורית וקבוצת המבחנה: טלי קיים, אלינור סאם ומיכל רוט.

מתי? החל משלישי, ה-29.10. לשעות הפתיחה המורחבות כנסו לעמוד התערוכה

בווייז: בית החולים ביקור חולים, רחוב הרב אג״ן 14

הכניסה חופשית

מיצב של תומר ספיר באחד החדרים הפנימיים של מחלקת הפגים ב״ביקור חולים״ הישן. צילום: איתי יעקב

3. היהודים

להקת הרוק היהודים יוצאת לסיבוב הופעות חשמלי ומגיעה בחמישי לזאפה ירושלים. ברפרטואר: הזמן שלך, הימים שלנו, אם כבר, לא קל, אלה, אצלך בעולם ועוד. חממו את הגרון.

מתי? חמישי, 31 באוקטובר, 20:30. תחילת הופעה: 21:30

בווייז: זאפה, ירושלים

מחיר: 154 שקל

4. האלווין באברהם הוסטל

אברהם הוסטל בירושלים יקיים בחמישי מסיבת האלווין מסורתית. בתוכנית: מוזיקה, מסיבת תחפושות נושאת פרסים וקוקטיילים מכושפים.

מתי? חמישי, 31 באוקטובר, החל מהשעה 20:30

בווייז: הנביאים 67, ירושלים

מחיר: 35 שקל במכירה מוקדמת, 50 שקל בדלת. כרטיסים כאן

״מפל מים״ של מרינה אברמוביץ׳ בביאנלה לאמנות, ירושלים

5. מרינה אברמוביץ׳ בימקא

אמנית המיצג מרינה אברמוביץ׳ מציגה בימקא את יצירתה ״מפל מים״ במסגרת הביאנלה לאמנות בירושלים, שנושאה המרכזי השנה הוא ״לשם שמיים״. אברמוביץ׳ מציגה הקרנת וידיאו של 108 דימויים, בהם נזירים טיבטיים שקועים במדיטציה ומדקלמים באופן חופשי, בחלל שבעבר שימש כבריכה הפנימית של ימק״א. אוצר: רם עוזרי.

מתי? ראשון -חמישי, 17:00-10:00; שישי, 14:00-10:00

בווייז: המלך דוד 26, ירושלים

6. פרידה מהסאבלט: נשף ליל הקדושות

לאחר שהודיעו לפני כחודשיים על פרידה ממתחם הסאבלט בתלפיות וחזרו לחודשיים נוספים, ביום חמישי הקרוב ייסגר הסאבלט באופן סופי. לפחות נכון לעכשיו. נשף ליל הקדושות ייערך בין כל חללי המתחם, עם הופעות של ריף כהן, אורי אלבוחר המדהים עם תזמורת הרחוב הירושלמית, וסטים של עדי שבת, ג׳ונה ואחרים. פרפורמנס, קעקועים לייב וחנות אמנות ישתלבו בתוכנית האמנותית

מתי? חמישי, 31 באוקטובר החל מהשעה 20:00

בווייז: הפרסה 3, ירושלים

מחיר: 100-65 שקל. כרטיסים כאן

שימו לב שבערבים כבר קריר ממש, וז׳קט הוא לא בגדר המלצה, אלא חובה של ממש

תביאו משהו חם,

איתי